2020.09.15

Halálra gázolt uráli bagoly

Autó által elgázolt Uráli bagoly (Strix uralensis) került elő Alsódobsza-Sóstófalva között. Lakossági bejelentés érkezett egyesületünkhöz, hogy egy hatalmas testű bagoly "fekszik" az úton. Öt perc alatt a helyszínre érkezve megállapítottuk, hogy valószínűleg már este elpusztult a gázolás pillanatában. A bagoly valóban nagytestű volt hiszen hazánk második legnagyobb fészkelő bagolyfaja az Uhu után, mely térségünkben gyakoribb. Három éve már szintén került elő erről a szakaszról egy sérült uráli bagoly, de sajnos fél napon belül elpusztult. Egyesületünk elnöke, aki ennek a bagoly fajnak az országos fajvédelmi koordinátora, elmondta, hogy az utóbbi 2 évben megfogyatkozott fészkelő állománya térségünkben a Zempléni hegységben. A korábbi 50 párról hirtelen lecsökkent 5-10 párra. A Hernád völgyben még nem került elő bizonyított fészkelése. Országos, bizonyított fészkelő állománya jelenleg 20-30 párra tehető, mely az Északi Középhegységben találja meg fészkelő helyeit.
A bagolyfélék éjszaka szoktak táplálékot keresni, sokszor az út mellett üldögélve figyelik nyáron, a napközben felmelegedett aszfaltra kiszaladó rágcsálókat, rovarokat, így sok bagolyfaj eshet áldozatul legfőképp kuvikok.
Kérjük autósainkat, ha reflektorfényben feltűnik bármilyen madár, vagy emlős lassítsanak, hiszen az elvakító fény csökkenti reakcióidejüket a menekülésre!100783851_2713228238786674_3790459765734244352_o.jpg