Ugrás a tartalomhoz Lépj a menübe
 


2020.01.14

Keményfi József emléktábla felállítása

Egyesületünk 1.jpga természet szépségének bemutatása mellett fontosnak tartja a kulturális, történelmi értékek közvetítését is. Ennek újabb ékes bizonyítéka az 1848/49-es forradalom és szabadságharc évfordulójára, Szentistvánbaksán felállított Keményfi József emléktábla (5/a).
A táblán elhelyezett információk, illetve fotók alapján képet kaphatunk ennek a feledésbe merült szabadságharcos életének főbb állomásairól, melynek kiindulási pontja szülőfaluja, Szentistvánbaksa volt. Ezt követően harcolt a forradalom oldalán, majd a szabadságharc végéig ő vezette a híres „Pesti egyetemi légiót”. A fegyverletétel után Amerikába emigrált, ahol részt vett a polgárháborúban az északiak oldalán. A végzet azonban Magyarországon érte utol Zilahon.
Reményeink szerint az arra járó túrázó miután végigtanulmányozza a táblán szereplő irományt, illetve képeket egy néma főhajlítással adózik emléke előtt, majd tovább viszi Keményfi József hírét, kiemelve őt ezzel az elfelejtett hősök panteonjából.